A lágyszájpad- és az ajak- szájpadhasadékkal született gyermekeknél a szoptatáshoz érdemes beszerezni egy L-es méretű bimbóvédőt, ami a mérete miatt segíti a babát a szopásban.
A szoptatás megvalósítható egy SNS vagy Szoptanít nevezetű eszközzel. Ez a módszer az aktív szopótevékenységen alapul. Itt egy kis tartályba kell önteni a lefejt anyatejet. A tartályból két kis cső vezet ki. Az egyiket az anya mellére kell ragasztani, amin keresztül a baba, mint egy szívószállal, kiszívja a lefejt tejet a tartályból. A másik cső pedig a levegőző cső, amin keresztül akár levegőt is fújhatunk, ezzel segítve a tej áramlását.
Ujjetetővel egy fecskendő segítségével az anya ujján, aktívan juttatjuk be az anyatejet a baba szájába. Csak kis mennyiségű tej pótlására célszerű használni.
A Haberman etető egy speciális cumisüveg. Egy szelep segítségével működik, szabályozható a folyás sebessége és mennyisége. Az anya itt is aktívan részt vesz a táplálék bejuttatásában
A pohár, svéd itatópohár olyan táplálási módszer, amely szopómozgást nem igényel. Hosszútávon nem ajánlott a használatuk, mert az arcizmok nincsenek megfelelően használva.
A sima cumisüveg is használható, kicsit nagyobb lyukkal.
Az alapján válasszunk, hogy a babának és anyának mi a legmegfelelőbb (tévhit, hogy a cumisüvegből könnyebb). A döntéshozatalban sokat segíthet egy képzett és hasadékos gyermekek táplálásában gyakorlott szoptatási tanácsadó, akivel a módszereket, azok előnyeit és hátrányait részletesen átbeszélhetjük.
Szerző: Kós Ancsa védőnő, IBCLC laktációs szaktanácsadó