Hogyan kezelik a hasadékos rendellenességeket?

Az ajak-és szájpadhasadék jól kezelhető: a szakemberek végigkísérik a gyermeket a születéstől a fiatal felnőttkorig, és a modern kezelési módszerek eredményeképpen a hasadékos fiatalok ugyanolyan esélyekkel indulhatnak el a felnőtt életben, mint társaik.

A kezelés menetét a a hasadék típusa és az az elváltozás súlyossága határozza meg. Az arcfejlődési rendellenesség nem csak esztétikai problémát jelent: a hasadék nehézséget okozhat a táplálkozásban, befolyásolhatja a légzést, a beszédet, a hallást, a fogak állását, és az állcsontok fejlődését.

Ezeknek a zavaroknak a megelőzése illetve kezelése több különböző szakterületet érintenek, úgymint a táplálási/szoptatási tanácsadó, szájsebész, fül-orr-gégész, audiológus, fogszabályozó szakorvos, általános fogorvos és logopédus, plasztikai sebész, pszichológus és Dévény-terapeuta. Szakemberkereső oldalunkat itt találod.

Fontos megjegyeznünk, hogy nem minden esetben jelennek meg a fenti problémák, de a diagnózis pillanatában nem lehet pontosan tudni, hogy a fejlődés során mely nehézségekkel kell szembenézni. Ezért a modern hasadékcentrumokban a fent említett szakemberek jelenléte szükséges. Ideális esetben a hasadéksebész szakmai iránymutatásai alapján, egymással szoros együttműködésben dolgozik az ún. multidiszciplináris hasadékos team.

Sebészi kezelés

Az archasadék kezelésének alapja a sebészeti zárás. Ez – a modern hasadéksebészeti koncepiónak megfelelően – nem csak esztétikai jellegű beavatkozás, hanem funkcionális rekonstrukció is egyben, tehát minden anatómiai egységet helyreállítanak (orralap, orrüreg alapja, száj körüli izomgyűrű, lágyszájpad izmai, stb.) A funkció normalizálásával az arc fejlődése is normalizálódik, így ma már kevés másodlagos korrekcióra van szükség.

Ezen alapok mentén több különböző sebészi kezelési terv és megközelítési stratégiai létezik.  

Jó tudni!

Minden hasadékos gyermek vagy felnőtt esetében egyéni kezelési tervre van szükség.

Az alábbiakban egy általános időrendet közlünk, a várható kezelésekről és műtétekről minden esetben a hasadékos team tud pontosabb/részletesebb és egyénre szabott  felvilágosítást adni!

Operációk sorrendje

$

Ajakzárás

Egy vagy két lépésben történik. Néhány esetben szükség van előkészítő műtétre, vagy nem sebészeti előkészítő kezelésre, pl. irányított orr-és állcsontfejlődés (szájpadlemez és kinezológiai tapasz alkalmazása). A végleges ajakzárás ideje 3-6 hónapos kor között van.

$

Szájpadzárás

A teljes szájpad zárását sok esetben elvégzik egy-másfél éves korig bezáróan.

Más esetekben a lágyszájpad rekonstrukciója történik meg ekkor, és a keményszájpadot később, 3-5 éves kor között zárják.

$

Fogmedernyúlvány

A fogak közti csonthiányt a csípőből kivett csonttal pótolják – ezért szokták ezt a műtétet csontpótlásként emlegetni.

Pontos idejét a fogak fejlődésétől függően a fogszabályozó fogorvos és a sebész határozza meg, 8-12 éves kor között kerül rá sor. 

$

Másodlagos beavatkozások

Ezekre nincsen minden esetben szükség, olyan esetekben alkalmazzák, amikor az elsődleges műtétek nem hozták a várt eredményt funkcionális vagy esztétikai szempontból.

Ilyenek lehetnek a garasztplasztikai műtétek,  érinthetik az orrot (pl. orrsövényplasztika) vagy a heg elsimítását, orvosolhatják az állkapocs asszimmetriát.