Irányított orr-és állcsontfejlődés
A szakirodalomban presurgical nasoalveolar molding (PNAM vagy NAM) néven ismert csecsemőkori állcsont-ortopédiai kezelés, melyet fogszabályozó szakorvos végez a gyermek születését követően akár pár napos kortól általában fél éves korig. Lenyomat alapján készülő akrilát szájpadlemezzel, orrformáló nyúlvánnyal és hipoallergén ragsztószalag segítségével történik a fogmedernyúlványok növekedésének irányítása, az ajakszegmensek közelítése és az orr formázása. Emellett a lemez elválasztja az orrüreget a szájüregtől, ami a táplálást is megkönnyíti. A kezelés időtartama általában 3-4 hónap és 1-2 heti kontrollokat igényel. Az eljárás elősegíti a fél éves korban aktuális ajakzáró műtét során az ajakszegmensek feszülésmentes zárását.
Felső és alsó állcsont
Az alsó és felső állcsont kifejezés az arc alsó és középső részeit jelenti. Az alsó állcsont másik neve az állkapocs, latinul Mandibula. A felső állcsontnak nincs ilyen köznyelvi megfelelője, latinul Maxilla. Ez a rész foglal helyet a száj és a szemek szintje között a középvonalban, az orr mögött. A felső állcsont számunkra legfontosabb része a szájpadlás, és a felső fogazat.
Szájpadlemez
Lenyomat alapján készülő akrilát lemez, mely lezárja az orrüreg alapját ezzel elősegítve a hasadékos gyermek táplálását. Eredetileg McNiel lemezként ismert, később sokan módosították, egészítették ki, hogy több funkcióra is alkalmas legyen. Manapság az irányított állcsontfejlődés eszközeként használt PNAM vagy NAM lemezt értjük alatta, mely orrformáló nyúlvánnyal is rendelkezhet.
Orrtámasz vagy orrformáló nyúlvány
A szájpadlemez kiegészítő eleme, az orrnyílásokban támaszkodó nyúlvány, ami az orr formázását teszi lehetővé. Létezik különálló szilikon verziója is, az orrtubus.
Kineziológiai szalag használata
Az ajakhasadékkal rendelkező gyermekeknél az ajakszegmensek közelítését hipoallergén ragsztószalaggal végzik a szülők. A szalag folyamatos eltávolítása és újraragasztása sok esetben az orca kipirosodását, sebesedését okozhatja, ami a kezelés befejeztével hamar meggyógyul. Végeredményben kisebb lesz a hasadék és sikeresebb lesz a sebészi ajakzárás.
Hyrax
Rögzített állcsont-ortopédiai készülék, mely a szájpadlemezek szétválasztását és ezzel a felső állcsont gyors tágítását teszi lehetővé. Több típusa létezik, rögzülhet tej- vagy maradófogazaton ill. a csontban is. A kezelést fogszabályozó szakorvos végzi a gyermek 7-9 éves korától kezdődően. Időtartama általában 6-8 hónap. Az első, aktív állítási szakaszban a szülő „tekeri“ a készüléket napi szinten az orvos heti kontrollja mellett. A kívánt szélesség elérése után a készülék passzívan még a szájban marad a csontosodás befejeztéig, majd eltávolításra kerül és retenciós készülékkel (transzpalatinális ív, kivehető lemez vagy -sín) folytatódik az elért eredmény megtartása. Hasadékkal rendelkező gyermekeknél a felső állcsont fejlődése gyakran elmarad az alsóétól, emiatt lehet szükséges a két állcsont harmonizálására Hyrax készülékkel. Sokszor arcmaszkkal kombinálják a kezelést.
Szájpadtágítás
Hasadékos gyermekeknél sok esetben elmarad a szájpadlás oldalirányú növekedése az állkapocshoz képest, emiatt szükséges lehet annak szélesítése, a két állcsont közti harmónia helyreállítása és egészséges fogsorérintkezés lehetővé tétele. A kezelést Hyrax készülékkel végzi a fogszabályozó szakorvos a gyermek 7-9 éves korától, időtartama általában 6-8 hónap.
Harapási rendellenesség
A harmonikus fogérintkezéstől eltérő harapási forma, mely sokszor a két állcsont egymáshoz és/vagy az arckoponyához viszonyított rendellenes helyzetéből adódik. Hasadékos gyermekeknél általában alulnövekedett felső állcsont okoz harapási rendellenességet a fogazat szintjén. Ezek például: keresztharapás, élharapás, mélyharapás, nyitott harapás. Kezelésük állcsont-ortopédiai, fogszabályozási és sokszor sebészi kezeléssel történik.
Csontkorrekciós műtét (fogmedernyúlvány plasztika)
A hasadt fogmeder helyén lévő csonthiányt műtéti úton csontpótló anyaggal tölti ki a sebész. A csont folytonossága következtében lehetővé válik a csontban elakadt fogak sorbaállítása fogszabályozással ill. javul az ajak területének megtámasztása is. A beavatkozás idejét általában a maradó szemfog fejlődése határozza meg.
Szerző: Dr. Magyar Dominika – fogszabályozó szakorvos