A hasadék kezelése
Sebészi kezelés
Jó tudni!
Minden hasadékos gyermek vagy felnőtt esetében egyéni kezelési tervre van szükség.
Az alábbiakban egy általános időrendet közlünk, a várható kezelésekről és műtétekről minden esetben a hasadékos team tud pontosabb/részletesebb és egyénre szabott felvilágosítást adni!
Műtétek sorrendje
Ajakműtét
Egy vagy két lépésben történik. Néhány esetben szükség van előkészítő műtétre, vagy nem sebészeti előkészítő kezelésre, pl. irányított orr-és állcsontfejlődés (szájpadlemez és kinezológiai tapasz alkalmazása). A végleges ajakzárás ideje 3-6 hónapos kor között van.
Szájpadzárás
A teljes szájpad zárását sok esetben elvégzik egy-másfél éves korig bezáróan.
Más esetekben a lágyszájpad rekonstrukciója történik meg ekkor, és a keményszájpadot később, 3-5 éves kor között zárják.
Fogmedernyúlvány
A fogak közti csonthiányt a csípőből kivett csonttal pótolják – ezért szokták ezt a műtétet csontpótlásként emlegetni.
Pontos idejét a fogak fejlődésétől függően a fogszabályozó fogorvos és a sebész határozza meg, 8-12 éves kor között kerül rá sor.
Másodlagos műtétek
Másodlagos műtétekre nincsen minden esetben szükség, ezeket olyan esetekben alkalmazzák, amikor az elsődleges műtétek nem hozták a várt eredményt funkcionális vagy esztétikai szempontból.
Ilyenek lehetnek a garasztplasztikai műtétek, érinthetik az orrot (pl. orrsövényplasztika) vagy a heg elsimítását, orvosolhatják az állkapocs asszimmetriát.
További kezelések
Logopédia
A hasadék sok esetben okoz valamilyen problémát a beszédben. A hasadékos gyermekek beszédindulása az átlagoshoz képest általában fél évet szokott késni. A beszédhibák a hallás épségétől és a beszédszervek (ajkak, állcsont, szájpad, fogak) érintettségétől (a hasadék típusától, kiterjedésétől) függően különböző mértékűek lehetnek.
A logopédiai kezelés célja, hogy a hasadékkal született gyermek nyelv- és beszédfejlődése – lehetőleg iskolakezdésre – (tartalmilag és formailag is) utolérje a kortársaikét. A kezelés megkezdésének nincs alsó korhatára, amint a gyermek együttműködik, a rendszeres logopédiai terápia elkezdhető.
További tudnivalókat a hasadékos beszédről, logopédiai ellátásról (különböző lehetőségekről és ellátóhelyekről, intézményekről) itt találsz.
Pszichológia
A hasadékosság nem jár eltérő pszichés fejlődéssel, azonban az érintettek fokozottan veszélyeztetettek az érzelmi-, és viselkedészavarok, valamint szociális és tanulási nehézségek kialakulásának szempontjából.
Amennyiben nem egy hosszan fennálló problémára keresnek megoldást, gyakran 1-2 konzultáció elegendő, hogy tovább lendüljenek egy holtponton, vagy hogy kialakítsanak egy jól működő stratégiát a következő időszakra. Nemzetközi kutatások eredménye szerint a ritka, de rendszeres kontroll biztosítása a családnak a leghatékonyabb prevenciós eszköz az ajak- és szájpadhasadékos gyermekek pszichés problémáinak megelőzésében. Bővebben itt olvashatsz a témáról.
Fogszabályozás
“A fogszabályozó kezelés célja a szabályos és jól illeszkedő fogsorok kialakítása, valamint az arc harmonikus fejlődésének elősegítése.”
A fogszabályozó szakorvos és a hasadéksebész között szoros az együttműködés, a rendszeres konzultációk során közösen határozzák meg a műtétek időpontját. Fogszabályozó kezelésre, illetve állcsont-ortopédiai kezelésre (amit szintén a fogszabályozó klinikákon végeznek) szükség lehet a műtétek előkészítéseként, vagy a műtétek után.
A lehetséges kezelések ideje:
- ajakzárás előtt (szájpadlemez, orrtámasz, kinezológiai tapasz)
- csontpótlás előtt (hyrax kezelés, arcmaszk)
- a maradandó fogak kibújásakor ill. a csontpótlás után (rögzített “multibond” fogszabályozás)
- esetleges felnőttkori állcsont műtétek előtt és után
További információkat itt találsz.
Egyéb kezelési lehetőségek
Segítséget nyújthatnak még az alábbi szakemberek is:
- Szoptatási/Táplálási tanácsadó
- Dietetikus, gasztroenterológia
- Evésterápia
- Dévény
- TSMT torna (beszédindítás)
A fenti kezelések közül nem minden elérhető TB-támogatott formában. Ha elakadtál, segítséget kérnél a szakemberkeresésben, fordulj hozzánk!
Kérjük, hogy a kiegészítő kezelések megkezdése előtt egyeztess mindig a hasadékos team szakembereivel!
Adományozz!
Támogasd rendszeresen, vagy egyszeri tetszőleges összeggel munkánkat.
Hasadékon Átsegítő Egyesület
Bankszámlaszámunk:
16200223-10144950
Segíts önkéntes munkával!
Segíteni jó. Ha szívesen segítenéd munkánkat alkalmanként vagy rendszeresen, várunk a csapatba!
Mindig jól jön egy segítő kéz, jelentkezz:
hello@hasadekonat.hu
Legyél az egyesületünk tagja!
Ha szeretnéd formálni az egyesület alakulását, vagy csak jó lenne egy támogató hasadékos közösséghez tartozni, várunk egyesületünk tagjai közé!